Solidarność Akademii - o Inspireurope w nowym numerze Alma Mater

Niedawno Uniwersytet Jagielloński gościł uczone, uczonych, dziennikarki, dziennikarzy oraz aktywistki i aktywistów z Polski, Europy i świata. 7 i 8 października 2021 odbyła się druga, tym razem wirtualna, edycja warsztatów organizowanych we współpracy z konsorcjum Inspireurope. Ta międzynarodowa inicjatywa, powstała na bazie sieci ScholarsatRisk, ma na celu wspieranie zagrożonych członkiń i członków społeczności uniwersyteckiej. Dlatego też krakowskie spotkanie dotyczyło przede wszystkim budowania możliwych systemów pomocy i solidarności wewnątrz instytucji akademii, tym razem przede wszystkim tej środkowo- i południowoeuropejskiej. Ponowne spotkanie stało się również dobrą okazją do dyskusji o stanie wolności akademickiej w tej części Starego Kontynentu.

W uroczystym otwarciu seminarium wzięła udział prof. Dorota Malec – prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej, Sinead O’Gorman – europejska dyrektorka sieci Scholars at Risk, a także Robert Piaskowski – jako przedstawiciel miasta Krakowa. Kolejne dni przyniosły wiele wyjątkowych wykładów, gorących dyskusji i inspirujących spotkań. Na wydarzenie zarejestrowało się ponad 140 uczestników z 27 krajów, między innymi z Austrii, Niemiec, Grecji, Irlandii czy Włoch, ale też z Afganistanu, Armenii, Egiptu, Indii, Iranu, Rumunii czy Turcji. W samym programie znalazło się ponad 30 osób reprezentujących 24 różne instytucje – nie tylko uniwersytety i jednostki badawcze, lecz także niezależne inicjatywy, stowarzyszenia i fundacje.

Przejdź do miesięcznika Alma Mater, aby przeczytać cały artykuł pt. Solidarność Akademii.