O karnawałach solidarności i demokracji

O karnawałach solidarności i demokracji

"Karnawały demokracji nie są jeszcze zmianą, ale są ważnymi ruchami prefiguratywnymi przygotowującymi zmiany, na które trzeba cierpliwe pracować i które wymagają czasu" (Elżbieta Matynia)
więcej o O karnawałach solidarności i demokracji
Dr Maryna Szoda kolejną stypendystką SAR w Krakowie

Dr Maryna Szoda kolejną stypendystką SAR w Krakowie

Pochodząca z Białorusi dr Maryna Szoda, specjalizująca się w filologii białoruskiej, kulturoznawstwie oraz tłumaczeniach literackich, jest kolejną rezydentką programu Scholars at Risk (SAR). Pobyt nowej stypendystki w Krakowie potrwa do lutego 2024 roku. W tym czasie, dzięki współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, będzie ona kontynuować swoją pracę naukową oraz nawiąże współpracę z polskimi i zagranicznym badaczami.
więcej o Dr Maryna Szoda kolejną stypendystką SAR w Krakowie
Porozmawiajmy o kulturowym przywłaszczeniu | Rozmowy o akademii w Biurze RzPiWA

Porozmawiajmy o kulturowym przywłaszczeniu | Rozmowy o akademii w Biurze RzPiWA

W trakcie spotkania chcemy zastanowić się nad tym, jak mówić, by jednocześnie nieświadomie nie ranić; nad odpowiedzią na nurtujące wątpliwości czy przebieranie się za osoby z innych kultur wspomaga uczenie poprzez doświadczenie lub jest formą uznania, czy – wręcz odwrotnie – może sprzyjać stygmatyzacji, powielaniu stereotypów.
więcej o Porozmawiajmy o kulturowym przywłaszczeniu | Rozmowy o akademii w Biurze RzPiWA
Z tyłu uniwersyteckiej sali? (Od)pamiętywanie trudnej historii

Z tyłu uniwersyteckiej sali? (Od)pamiętywanie trudnej historii

85 rocznica wydarzenia jest okazją nie tylko do dyskusji o trudnej przeszłości, ale także debaty o sposobach upamiętnienia tych, którzy doświadczali jego konsekwencji.
więcej o Z tyłu uniwersyteckiej sali? (Od)pamiętywanie trudnej historii
Czy wolność akademicka ma jeszcze znaczenie?
dyskusje i seminaria

Czy wolność akademicka ma jeszcze znaczenie?

Wolność akademicka ma podstawy prawne w wielu międzynarodowych normach dotyczących praw człowieka. Opiera się ona w pełni i niezależnie na wolności poglądów i wypowiedzi, prawie do edukacji i prawie do korzystania z osiągnięć nauki, a także zawiera elementy wolności zgromadzeń, swobody przemieszczania się i innych praw. Liczne międzynarodowe oświadczenia pochodzące ze źródeł państwowych potwierdzają prawo do wolności akademickiej w ramach tych norm.
więcej o Czy wolność akademicka ma jeszcze znaczenie?