Uniwersytet solidarny 🇺🇦
rozmowy o akademii

Uniwersytet solidarny 🇺🇦

Szanowni Państwo, trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. W Uniwersytecie Jagiellońskim studiują i pracują nasze koleżanki i koledzy z tego kraju, przeżywają oni tę sytuację osobiście i intensywnie, niepokojąc się o rodziny i możliwości kontynuowania edukacji i pracy.
więcej o Uniwersytet solidarny 🇺🇦
Solidarność Akademii - o Inspireurope w nowym numerze Alma Mater
rozmowy o akademii

Solidarność Akademii - o Inspireurope w nowym numerze Alma Mater

Niedawno Uniwersytet Jagielloński gościł uczone, uczonych, dziennikarki, dziennikarzy oraz aktywistki i aktywistów z Polski, Europy i świata. 7 i 8 października 2021 odbyła się druga, tym razem wirtualna, edycja warsztatów organizowanych we współpracy z konsorcjum Inspireurope. Ta międzynarodowa inicjatywa, powstała na bazie sieci ScholarsatRisk, ma na celu wspieranie zagrożonych członkiń i członków społeczności uniwersyteckiej. Dlatego też krakowskie spotkanie dotyczyło przede wszystkim budowania możliwych systemów pomocy i solidarności wewnątrz instytucji akademii, tym razem przede wszystkim tej środkowo- i południowoeuropejskiej. Ponowne spotkanie stało się również dobrą okazją do dyskusji o stanie wolności akademickiej w tej części Starego Kontynentu.
więcej o Solidarność Akademii - o Inspireurope w nowym numerze Alma Mater
Doświadczenie molestowania wśród studentek i studentów. Analiza i zalecenia

Doświadczenie molestowania wśród studentek i studentów. Analiza i zalecenia

Temat badania został opracowany na podstawie tematu zgłoszonego przez Fundację Feminoteka i Poznańskie Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, w ramach konsultacji tematów badań antydyskryminacyjnych przeprowadzonych przez Rzecznika Praw Obywatelskich w roku 2015.
więcej o Doświadczenie molestowania wśród studentek i studentów. Analiza i zalecenia
FREE UNIVERSITIES

FREE UNIVERSITIES

Putting the Academic Freedom Index Into Action. This report introduces the Academic Freedom Index (AFi), a new time series and near-global dataset on several dimensions of academic freedom. It calls on decision- makers in higher education and foreign policy, university administrations, research funding organizations, advocacy groups, and parliaments to use AFi data to better protect and promote academic freedom. It also includes recommendations for scholars and students.
więcej o FREE UNIVERSITIES
Dyskryminacja

Dyskryminacja

Kazusy (przykłady) obrazujące pojęcia i definicje w odniesieniu do realiów uniwersyteckich.
więcej o Dyskryminacja