Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

 
 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Krakowskie Dni Integracji

Krakowskie Dni Integracji

23 kwietnia 2021 roku Rzeczniczka wzięła udział w panelu zamykającym Krakowskie Dni Integracji odbywające się w tym roku pod tytułem „Równość a różnorodność”.

Fragment wystąpienia:

Jak oceniacie korzyści z wdrażania na polskich uczelniach idei różnorodności?

Osobom postrzegającym zarządzenie uniwersytetem w punktu widzenia parametryzacji, efektywności, innowacyjności możemy odpowiedzieć, że różnorodność przyciąga talenty, podnosi poziom kultury organizacyjnej czy motywację i efektywność osób pracujących. Różnorodność wpływa także na jakość ich pracy i kreatywność, pozwala również budować dobry wizerunek uczelni. Wymieniając te korzyści, łatwiej jest polemizować z poglądem, że to „luksus”, który kosztuje i na który nas nie stać. Jednak wymienianie tych korzyści jest dla mnie w jakimś stopniu zawstydzające, pomija bowiem problem zasadniczy – kwestie praw.

Pośród wartości akademickich zdefiniowanych w międzynarodowych dokumentach znajdujemy „sprawiedliwy dostęp”. Kwestie te podnosi także Konwencja ONZ Konwencja ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych. 

I tu nie chodzi jedynie o to, żeby osoby z niepełnosprawnościami mogły studiować, ale że w aktywny sposób tworzymy warunki – np. poprzez projektowanie uniwersalne – żeby to było możliwe. Wreszcie, że widzimy w nich nie tylko potencjalnych studentów_ki, ale także badaczy_czki, które mogą wnieść ważny wkład w rozwój wiedzy. Tu nie chodzi o przywileje – np. poprzez adaptację egzaminów -  ale o realizację praw. Stąd coraz częściej mówimy w tym kontekście o „dissability justice”.  Pozwala to wyrwać się z logiki, jaka stawia osoby z niepełnosprawnioścami w roli bohatera lub ofiary, a nie podmiotu, który posiada prawa. Czyli „prawa, a nie dobroczynność”, hasło trafnie przenoszące akcent z indywidualnego doświadczenia, w której niepełnosprawności jest usytuowana w sferze prywatnej, na język obywatelstwa i związanych z nim praw.

Czytaj więcej na temat Krakowskich Dni Integracji