Wyniki sortowane według etykiety: dyskusje i seminaria

Logotyp biura rzeczniczki praw i wartości akademickich

Sprawozdanie Rzeczniczki Praw i Wartości Akademickich

W sprawozdaniu można zapoznać się z kompleksowym przeglądem działań, inicjatyw oraz osiągnięć w zakresie zaangażowania we wzmacnianie i popularyzację praw i wartości akademickich. Kluczowym obszarem jest jednak omówienie działań interwencyjnych skupionych wokół głównych wątków problemowych: sprawy pracownicze, sprawy studenckie, środowisko doktoranckie.
więcej o Sprawozdanie Rzeczniczki Praw i Wartości Akademickich
Grafika promująca konkurs najlepszą pracę magisterską i doktorską uwzględniającą perspektywę gender.

Konkurs o Nagrodę im. Stefanii Karoliny Tatarówny

Polecamy Państwa uwadze konkurs ogłoszony przez Dział ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania – Bezpieczni UJ we współpracy z projektem MINDtheGEPs na najlepszą pracę magisterską i doktorską uwzględniającą perspektywę gender. Konkurs ten stanowi element realizacji Planu równości płci dla UJ oraz ważny krok w promowaniu badań naukowych uwzględniających aspekty związane z równością płci.
więcej o Konkurs o Nagrodę im. Stefanii Karoliny Tatarówny
Solidarni z Ukrainą! | Солідарні з Україною!
dyskusje i seminaria

Solidarni z Ukrainą! | Солідарні з Україною!

W przeddzień 24 lutego, zapraszamy na spotkanie o ukraińskiej kulturze studentki i studentów z Ukrainy, którzy współtworzą społeczności krakowskich uczelni; nasze ukraińskie sąsiadki i sąsiadów oraz wszystkich, którzy w tym dniu, chcieliby okazać solidarność z Ukrainkami i Ukraińcami. W spotkaniu udział wezmą: Larysa Dovga (uculture), Iryna Fesiuk (Wydział Prawa i Administracji UJ); Katarzyna Glinianowicz, Tomasz Hodana (Zakład Ukrainistyki UJ). Spotkanie uświetni muzyczny występ Dmytro Holovenki.
więcej o Solidarni z Ukrainą! | Солідарні з Україною!
Free to Think 2023

Free to Think 2023

Niepokojące tendencje ataków na wolność akademicką i autonomię instytucjonalną występujące globalnie – takie wnioski płyną z tegorocznego raportu "Free to Think 2023". Zaobserwowano je w różnych kontekstach, zamkniętych społeczeństw autorytarnych oraz konfliktów zbrojnych i kryzysów politycznych. Jednak także w społeczeństwach powszechnie uznawanych za stabilne demokracje zaobserwowano nasilające się ataki na wolność akademicką badaczy i osób studiujących oraz na autonomię instytucjonalną. Gdy dochodzi do ograniczenia możliwości prowadzenia swobodnej dyskusji, dzielenia się pomysłami czy degradacji jakości edukacji i badań negatywne konsekwencje dotykają całego społeczeństwa.
więcej o Free to Think 2023
O karnawałach solidarności i demokracji

O karnawałach solidarności i demokracji

"Karnawały demokracji nie są jeszcze zmianą, ale są ważnymi ruchami prefiguratywnymi przygotowującymi zmiany, na które trzeba cierpliwe pracować i które wymagają czasu" (Elżbieta Matynia)