Onet

Środowisko akademickie o "pakiecie wolnościowym" Czarnka: otwarcie drzwi fanatyzmowi i ksenofobii. "Mam wrażenie, że od dłuższego czasu umyka w publicznej dyskusji różnica między wolnością ekspresji swoich poglądów, a wolnością akademicką. Wolność akademicka także gwarantuje swobodę wyrażania opinii w obrębie uniwersytetu, ale i poza nim. Jest gwarantem otwartej debaty, jednak w oparciu o współczesną wiedzę naukową, z odwołaniem do wiarygodnych źródeł".

Prof. dr hab. Beata Kowalska, Rzeczniczka Praw i Wolności Akademickich UJ, także uważa, że dodatkowe zapisy na temat wolności słowa na uczelniach nie są potrzebne.

- Mam wrażenie, że od dłuższego czasu umyka w publicznej dyskusji różnica między wolnością ekspresji swoich poglądów, a wolnością akademicką - mówi w rozmowie z Onetem.  Wskazuje, że w państwie demokratycznym, w którym wolność słowa to prawo zawarte w Konstytucji, nie można zabronić “głoszenia poglądów sprzecznych z faktami naukowymi: np. że ziemia jest płaska, szczepionki szkodzą”. - Wolność akademicka także gwarantuje swobodę wyrażania opinii w obrębie uniwersytetu, ale i poza nim. Jest gwarantem otwartej debaty, jednak w oparciu o współczesną wiedzę naukową, z odwołaniem do wiarygodnych źródeł - zaznacza.

Pełna treść artykułu znajduję sie pod linkiem: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/srodowisko-akademickie-o-pakiecie-wolnosciowym-czarnka-otwarcie-drzwi-fanatyzmowi-i/7npxh9p