Rezydencja pierwszego stypendysty Scholars at Risk w Polsce - Profesora Candana Badema

13 kwietnia zakończyła się rezydencja pierwszego stypendysty Scholars at Risk w Polsce, prof. Candana Badema na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ten semestralny pobyt na naszym uniwersytecie był możliwy dzięki wsparciu miasta i współpracy z Instytutem Kultury Willa Decjusza.

Prof. Candan Badem to turecki historyk.

W 2016 roku podpisał on petycję pokojową wzywającą władze tureckie do zaprzestania rozwiązań siłowych i podjęcia dialogu z Kurdami. Rząd oskarżył sygnatariuszy_szki petycji o zdradę oraz propagowanie terroryzmu i obrazę dobrego imienia Turcji. W sierpniu 2016 na mocy rządowego dekretu prof. Badem stracił pracę i otrzymał zakaz zatrudnienia na wszystkich publicznych uniwersytetach i urzędach państwowych, w lutym 2019 roku naukowiec został uznany za winnego i skazany na prawie dwa lata pozbawienia wolności w związku z podpisaniem petycji. Zostały na niego nałożone także ograniczenia w podróżowaniu, obowiązujące do 22 sierpnia 2020 roku.

Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które – pomimo pandemicznych ograniczeń – przyczyniły się nie tylko do tego, że pobyt naszego stypendysty okazał się naukowo bardzo owocny, ale współtworzyły serdeczną atmosferę, dzięki której wymuszony wyjazd z kraju był mniej dotkliwy. Kolejnym przystankiem na naukowej drodze Prof. Badema będzie uniwersytet w Uppsali.

Życzymy powodzenia!

Czytaj więcej o pobycie prof. Candana Badema w Polsce: