Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

 
 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Między wolnością ekspresji swoich poglądów a wolnością akademicką

Wywiad Ady Chojnowskiej (Gazeta Wyborcza) z Rzeczniczką Praw i Wartości Akademickich UJ. Artykuł ukazał się 24 grudnia 2020 roku.

Fragment wywiadu:

W ostatnich latach UJ zajmował oficjalne stanowisko w takich sprawach jak powołanie I prezes Trybunału Konstytucyjnego, wyrok TK w sprawie aborcji, działania ministra Ziobry po krytyce zmian w Kodeksie karnym. Uczelnia apelowała też do polityków o zaprzestanie stosowania stwierdzeń stygmatyzujących czy dyskryminujących różne grupy społeczne. Czy uczelnie rzeczywiście powinny angażować się w ten sposób? Niektórzy powiedzą: politycznie?

– Za takim pytaniem stoi niebezpieczne przekonanie, że tu chodzi jedynie o różne interpretacje, nie o argumenty o charakterze racjonalnym i etycznym, które mają decydujące znaczenie. Uniwersytet jest częścią społeczeństwa i powinien mu służyć, a to oznacza, że powinien głośno zajmować stanowiska w kluczowych kwestiach dotyczących tego społeczeństwa. Mówimy tu przecież o sprawach takich jak poszanowanie praw człowieka. Głęboko wierzę w uniwersytet jako wspólnotę ludzi, których misja jest znacznie szersza niż rozwijanie własnych karier. W to, że uniwersytet ze swoją autonomią stanowi bardzo ważny element demokratycznego społeczeństwa. Demokracja potrzebuje uniwersytetu, gdzie wykuwają się zasady społecznej debaty wolnej od języka pogardy i dyskryminacji wobec jakiejkolwiek grupy społecznej. Uniwersytetu, który jest miejscem, gdzie kształtuje się postawy obywatelskie i społeczną wrażliwość. Gdzie ceniona jest odwaga myślenia, że inny, lepszy świata jest możliwy. Tak było wielokrotnie w historii. Uniwersytet nadawał kierunek działania, dyktował standardy i jasno opowiadał się za wartościami w kluczowych momentach historii naszego kraju. Mam nadzieję, że tak będzie dalej.

Czytaj pełną treść wywiadu Między wolnością ekspresji swoich poglądów a wolnością akademicką