Indeks Wolności Akademickiej

Polecamy Państwa uwadze uaktualniony Indeks Wolności Akademickiej. To ocena stanu wolności akademickiej w ponad 175 krajach i terytoriach w okresie 120 lat, od 1900 do 2020 roku.

W bieżącym raporcie zwraca się uwagę na znaczne pogorszenie sytuacji uczonych w Białorusi, w Hongkongu, Sri Lance i Zambii oraz znaczącą poprawę w Gambii, Kazachstanie, Sudanie, Macedonii Północnej i Malediwach.

Indeks Wolności Akademickiej został przygotowany wspólnie przez Global Public Policy Institute (GPPi), Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (FAU), V-Dem Institute i Scholars at Risk (SAR).

Dane są publicznie dostępne i obejmują ponad 140 000 obserwacji, kilka wskaźników oraz zagregowany Indeks Wolności Akademickiej. AFI jest solidnym narzędziem badawczym, a także źródłem wiedzy dla elit politycznych, sponsorów badań, ale również społeczności uniwersyteckich.

Czytaj więcej na temat Indeksu Wolności Akademickiej