Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kongres Młodej Socjologii

Kongres Młodej Socjologii

17 kwietnia gościliśmy na XI Kongresie Młodej Socjologii z wykładem pt. „Czym jest wolność akademicka? I dlaczego jest ważna nie tylko dla naukowców_czyń, ale dla nas wszystkich?”

Kongres Młodej Socjologii to ogólnopolska, cykliczna konferencja, będącą forum wymiany wiedzy i doświadczeń młodych badaczy­­­_ek – studentów_ek i doktorantów_ek, przedstawicieli_ek nauk społecznych i humanistycznych z różnych ośrodków akademickich w Polsce.  KMS został zainicjowany ponad dekadę temu przez prof. Kowalską wraz z Kołem Naukowym Studentek i Studentów Socjologii.

Wykład był okazją do porozmawiania na temat wolności akademickiej i jej praktycznych wymiarów.

W ostatnim roku według raportu „Free to Think” odnotowano 341 ataków na akademików i akademiczki w 58 krajach.  124 doprowadziło do śmierci, zaginięcia lub skrajnej przemocy. Najczęściej zagrożenie płynie ze strony państwa, ale także różnych grup interesu, korporacji, grup fundamentalistycznych czy nacjonalistycznych, a także samych instytucji akademickich uciszających niepokornych uczonych. Reżimy autorytarne często traktują naukowców/czynie jako główne wyzwanie dla ich władzy. Kiedy naukowcy/czynie są zagrożeni, zagrożone jest nie tylko życie i kariera jednostek, ale także przyszłość uniwersytetu jako globalnej społeczności poszukującej prawdy, opartej na krytycznej, otwartej debacie naukowej, pobudzanej wielością idei, perspektyw.