Porozmawiajmy o kulturowym przywłaszczeniu | Rozmowy o akademii w Biurze RzPiWA

W trakcie spotkania chcemy zastanowić się nad tym, jak mówić, by jednocześnie nieświadomie nie ranić; nad odpowiedzią na nurtujące wątpliwości czy przebieranie się za osoby z innych kultur wspomaga uczenie poprzez doświadczenie lub jest formą uznania, czy – wręcz odwrotnie – może sprzyjać stygmatyzacji, powielaniu stereotypów.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie pt. „Porozmawiajmy o kulturowym przywłaszczeniu” odbywające się w ramach cyklu „Rozmów o akademii” w biurze RzPiWA*.

Zapraszamy 4 grudnia (poniedziałek) o godz. 16:00 na platformie MS Teams w zespole “Rozmowy o akademii – Biuro RzPiWA”** .

Społeczeństwo polskie wciąż się zmienia, staje się coraz mniej monokulturowe. Uniwersytet jest miejscem, gdzie procesy te możemy obserwować i doświadczać ze szczególną intensywnością. Stopień internacjonalizacji świadczy o prestiżu i znaczeniu uczelni, a współczesne uniwersytety stają się miejscami pracy i nauki o międzynarodowym charakterze Także naszą akademicką społeczność współtworzą osoby z różnych kultur, reprezentujące różne religie, o różnych tożsamościach i bagażach doświadczeń. To wymaga jednak większej uważności w wymiarze instytucjonalnym i indywidualnym; bardziej świadomego używania języka czy wyboru metod dydaktycznych. Mogą one bowiem odpowiadać za włączanie, ale też utrudnianie stawania się częścią wspólnoty.

Gościnią spotkania będzie dr Margaret Ohia-Nowak – językoznawczyni, trenerka międzykulturowa i antydyskryminacyjna, adiunktka w Katedrze Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dr Ohia-Nowak jest członkinią rad naukowych "Journal of Right-Wing Studies" i "African Journal of Economics, Politics and Social Studies" oraz założycielką Centrum Intersekcjonalnej Sprawiedliwości w Polsce i współzałożycielką Alliance for Black Justice in Poland.

Organizacja: Biuro Rzeczniczki Praw i Wartości Akademickich (BRzPiWA) oraz Dział ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania – Bezpieczni UJ

*Jak co roku w dniach 25 listopada - 10 grudnia 2022 Uniwersytet Jagielloński bierze udział w międzynarodowej kampanii 16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć. Zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych w ramach akcji. Szczegółowe informacje na temat tegorocznych akcji oraz program wydarzenia dostępny jest na stronie Działu ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania – Bezpieczni UJ.

16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć

Kazimiera Bujwidowa osobista historia determinacji i uporu w walce o prawo kobiet do edukacji wyższej

Miesiąc Krakowianek – wspólna sesja naukowa

Czy wolność akademicka ma jeszcze znaczenie?

Free to Think 2023